Serkan Hacıömeroğlu İle Röportaj

ILKSERVER olarak artık blogumuzda sektörel röportajlara da yer vereceğiz. Bunlardan ilkini E-ticaret, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı Serkan Hacıömeroğlu .

 

serkan haciömeroğlu

 • Serkan Hacıömeroğlu kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Trabzon doğumluyum. Trakya Üniversitesi Elektrik Bölümünden mezun oldum. 2000 -2012 yıllarında Aventis,Çam Ecza GROUP , Hey Group firmalarında yöneticilik yaptım. Halen daha Karaja Gruba bağlı Türkiye’nin yeni nesil kariyer şirketi www.isimyok.com Firmasında Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Müdürlüğü yapmaktayım.

Ayrıca 2000 yılından bu yana Barış Manço Derneği Genel Başkanlık görevini sürdürmekteyim. Birçok etkinlik ve konferansta girişimcilik, e-ticaret,sosyal medya ve kültür-sanat alanında konuşma, 50’nin üzerinde ödülüm bulunmakta.

 • Size göre “Sosyal Medya” nedir? En çok kullandığınız sosyal medya siteleri hangileridir?

Sosyal Medya insanların anlık etkileşimlerde bulunduğu ve yapılan etkileşimlere anlık yanıtlar alınabildiği djital olmanın yanısıra sosyal bir etkinlik platformudur. Webrazzi’dir.

 • Bir çok firmada sosyal medya üzerine çalışmalar yaptığınızı biliyoruz. Bu çalışmalarda firmalara katkınız ne düzeyde oldu?

Sosyal medya günüzde artık firmalar için olmaz ise olmazdır. Artık tüketici aldığı bir üründe veya hizmette şikayet, dilek veya teşekkürünü sosyal medya aracılığı ile firmalara ulaştırıyor. Firmalar ürünlerini sosyal medya da sergileyerek anlık tepkileri toplayabiliyor. Sosyal medyanın firmalar üzerinde etkisi firmanın cirosuna %40 ‘a varan ölçüde yakın katkıdır.

 • Sizce Türkiye’de markalar sosyal medyayı etkili, yaratıcı ve doğru bir şekilde kullanıyorlar mı?

Türkiye’de gerçek anlamda sosyal medya uzmanı yok denecek kadar az. Genel firmaların sosyal medya yöneticileri kulaktan dolma veya internetten okuma bilgiler ile sosyal medya yönetimi yapmaya çalışıyorlar. Ancak bu yeterli seviyede değildir. Ağırlıklı olarak firmalar sosyal medyayı reklam yayın yeri olarak görüyor ki bu da son derece yanlıştır.

 • Firmalar hangi sosyal medya sitelerini kullanmasını öneriyorsunuz?

Öncelikle benim bloglarımı okuyabilir takip edebilirler.
e-ticaretplatformu.blogspot.com ve e-ticaretplatformu.blogcu.com sonrasında webrazzi ve sosyalmedya.co sitelerini tavsiye ederim.

serkan-haciomeroglu2

 • E-ticaret ile de ilgili olduğunuzu biliyoruz. Bu anlamda da bir çok çalışmanız oldu. Peki sizce e-ticaret gerçek manada fiziki ticaretin önüne geçti mi?

Kesinlikle geçmemiştir. Şu ana kadar ki yapılan e-ticaret yapılmayanın sadece %10 ‘u kadardır.

 • E-ticaret sektöründe hizmet veren firmaların gelişim sürecinde, sosyal medyanın etkilerini değerlendirir misiniz?

Öncelikle e-ticaret güven işidir. E-Ticaret firmalarından tüketici ürün almadan önce firmaya güvenmeki firmayı tanımak istemektedir. Bu bağlamda firmanın sosyal medya hesaplarının olması ve bu hesapları aktif kullanması tüketiciye güven veriyor. Ayrıca tüketici sorun yaşasam bile en azından sosyal medya ile firmaya ulaşabileceğini biliyor. Böylece güvenen tüketici müşteri oluyor. Ayrıca sosyal medya aracılığı ile firma düşük maliyetli tanıtım imkanı ve marka bilinirliği sağlıyabiliyor.

 • E-ticaret girişimcileri için web sitesi barındırma hizmetlerinde nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Bu konuda öngördüğünüz standartlar nelerdir?

Öncelikle e-ticaret altyapı sağlayıcıları derneği üyesi olması veya kurumsal bir firma olması kriterine dikkat edilmelidir. Güvenlik sertifikalarının olmasına ve sunucularının saldırılardan etkilenmeyecek altyapısının olması önemlidir. Bir diğer konu firmanın referanslarıdır.

 • Başarılı bulduğunuz sosyal meyda ve e-ticaret girişimleri nelerdir?

E-Ticaret alanında başarılı bulduğum çalışma armut.com, markafoni.com, Sosyal Medya çalışması Blendle ve Airbnb.com ‘dur.

 • Son olarak; e-ticaret girişimcilerine ve sosyal medya takipçilerine iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Özellikle belirtmek istediğim şey e-ticaret girişimcilerin girişimleri öncesi mutlaka işin ehline danışmaları gerektiğini belirtmem gerekiyor.Sonrasında yapacakları işin taklit veya kopya yerine yeni bir fikir veya var olan üzerinde fark yaratılmış fikir olmasına dikkat etmeleri gerekiyor.

 

Röportajımızı kabul eden Serkan Hacıömeroğlu‘na teşekkür ediyoruz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someoneShare on Tumblr0Pin on Pinterest0Digg this
Röportaj kategorisine gönderildi Etiketler: , , , ,
One comment on “Serkan Hacıömeroğlu İle Röportaj
 1. Mustafa Yolcu dedi ki:

  Faydalı Bilgiler için çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*