Ticaret İnternette, İnternet Her Yerde!

Şener KULŞirket yetkilimiz Şener KUL’un “Ticaret İnternette, İnternet Her Yerde!”  konulu yazısı;

İnterneti gereksiz, önemsiz ve değersiz gören firmalar genelde teknolojiye uzak firmalardır.

Günümüzde internet kullanımının oldukça artmasından dolayı artık tüm ihtiyaçlarımızı da internetten karşılıyor olmak aslında iyi midir kötü müdür o kısmı size bırakıyorum… Size bırakıyorum çünkü bu yazıyı okuyan birçok kişi de, birçok işini internet üzerinden sağlıyor olabilir.

Artık internet kullanımı öyle bir arttı ki bedenimizin bir yeri ağrısa, ürün/hizmet alacaksak, bir şey satacaksak ya da bir şey araştırıyorsak başvurduğumuz ilk yer internet oluyor!

Peki, potansiyeli bu kadar yüksek olan interneti firmalar nasıl değerlendirmelidir?

Öncelikle her şeyi planlı ve dikkatli yapmak gerekiyor. Çünkü yapabileceğiniz en ufak hatalar firmanıza olumsuz yansıyabilmektedir. Bu geniş potansiyelden faydalanmak isterken, zarar görebileceğinizi de unutmadan dikkatli hareket etmenizi öneririm.

Aşağıdaki adımlar doğru sonuca ulaşmanız için iyi bir yol haritası olabilir.

markanizi-koruyun

– MARKA DEĞERİNİ KORUMA

İlk yapmanız gereken marka değerinizi korumak, bunun için marka & patent firmalarına başvurabilir ve firmanızın ismine uygun açık sınıflara marka başvurusunda bulunabilirsiniz.

Neden marka?

Çünkü firmanızın ismine ait marka hakkını bir başkası alırsa, artık firmanıza bu markayı alamayacağınız gibi bundan sonra firmanızın ismini de kullanamayacağınız anlamına gelmektedir! O yüzden ilk başta marka başvurusunu dikkate almanızı öneririm.

-ALAN ADI (DOMAİN) KAYDI

Web sitesini hemen yaptıramasanız da (ki web sitesi zaman alacak bir konu) marka başvurunuzdan hemen sonra yapmanız gereken firmanızın ismi ile alan adı (domain) kayıtlarını yapmanız gerekmektedir. Daha güvenilir veya daha kurumsal olmasını isterseniz  .com.tr  ideal bir alan adı uzantısı olacaktır. Tabi ki sadece bir adet alan adı ile sınırlı değilsiniz. Eğer müsaitse en çok kullanılan .com .net  .org alan adlarını da tescil ettirebilirsiniz.  Com.tr alan adları için belge gerektiği gibi diğer .com .net .org alan adlarını tescil ettirirken önce gelen kayıt eder mantığı kullanılmaktadır. Bu yüzden firmanızın alan adlarını (domain) bir başkasına kaptırmamak için en sık kullanılan uzantıları boşta ise tescil etmeniz şiddetle önerilmektedir.

alan adı seçimi

 

– WEB SİTENİZİN OLUŞTURULMASI VE BARINDIRILMASI

Marka ve alan adı (domain) kısımlarını hallettikten sonra artık web sayfası hazırlamak için çalışmalara başlayabilirisiniz. Tabi bu kısımda profesyonel düşünmek gerekiyor. Nasıl firmanıza ait fiziksel dükkânınız iyi gözükmek zorunda ise internet sitenize de giren insanların web sitenizi iyi görmesi gerekmektedir. Kendi bünyenizde profesyonel olarak web sitesi yapan birisi var ise bu kısmı o kişi ile aşabilirsiniz. Eğer yok ise profesyonel web tasarım firmalarından bu konu hakkında destek alıp çalışabilirsiniz. Tabi çalışacağınız bu firmayı seçerken daha önceki çalışmalarına, profesyonel olup olmadıklarına, hazır şablon (template) veya yapılar kullanmamasına, sabit ofise sahip olmasına, iletişimin kolay olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde paranız boş yere gidebilir ve tekrardan web tasarım firması aramak zorunda kalabilirsiniz.

Web sitenizi barındırma (host etme) kısmını da web sitenizi hazırlayan kişi/firma tarafından uygun bir hosting firmasından sağlayabilirsiniz. Bu durumda da hosting firmasının kesintisiz hizmet vermesi en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir.

 

sosyal-medya–  SOSYAL MEDYA VE REKLAM KANALLARI 

Bu kısım daha çok şimdiye kadar yaptıklarımızı gün yüzüne çıkarma veya sunma olarak algılayabilirsiniz. Kurumsal ve profesyonel hazırlanan web sayfamızı sosyal medya ve reklam kanalları ile duyurabilirsiniz. Bu sayede birçok kitleye ulaşabilir, firmanızı internette ön plana çıkarabilirsiniz. Tabi bunu da doğru bir şekilde konunun uzmanları ile yaparsanız nokta atışı yapmış olursunuz. Fakat ilk etapta ücretsiz sosyal ağlarda firmanıza ait sayfalar oluşturarak başlayabilirsiniz. En çok kullanılan Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Google+ gibi sosyal medya sitelerinden firmanıza özel sayfalar açabilir geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Ücretli reklam olarak Google, Facebook, Twtitter gibi sitelerin reklam ağlarını da kullanabilir web sayfanıza trafik akışı sağlayabilirsiniz. Tabi bu saydıklarım popüler olan örnek ağlar,  araştırarak sektörünüze uygun diğer sosyal ağları da kullanabilirsiniz.

– MOBİL DÜNYA

Her ne kadar her sektöre göre ihtiyaç kısmı tartışılsa da günümüzde mobil aygıt kullanan kişi sayısı hızlı bir şekilde artmaya başladı. Bu aşamada da yardımımıza mobil uygulamalar koşuyor. Bunun için mobil uygulama geliştiricileri ile iş birliği yapıp mobil dünyaya giriş yapabilirsiniz. Geleceğin interneti mobil ağlar üzerine kurulmaya başlandığı için siz yine de firmanızı mobil uygulamalardan uzak tutmayın ve mobil dünya da yerinizi alın…

İş uygulamaya geldiğinde bahsettiğim adımlar daha da detaylanacağı için ben size işin yüzeysel kısımlarından bahsettim.  Yukarıda bahsi geçen adımlar tamamen alanında uzman kişi/firmalar tarafından yapılması gerekmektedir.

İnterneti gereksiz, önemsiz ve değersiz gören firmalar genelde teknolojiye uzak ve yukarıda bahsettiğim potansiyelin farkında olmayan firmalardır. Ne kadar gereksiz görseler de zaman onları bir şekilde internetin içersine alacağından da hiç şüpheleri olmasın.

Tabi ne kadar güzel web sayfası yaparsanız yapın, istediğiniz reklam ağlarını kullanırsanız kullanın önemli olan o web sayfasını doğru bir şekilde kullanabilmektir. Siz firmanıza uygun içerikleri doğru şekilde giremediğiniz takdirde sizin yapmış olduğunuz reklam ve tanıtımların da geri dönüş oranları düşük olacaktır. O yüzden sadece işi yapmak ve tanımak olarak algılanmaması kullanımın da doğru şekilde uygulanması gerektiğinin de altını çizelim.

Fırsatınız oldukça internetteki firmaların başarı hikâyelerini okursanız zaten ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Bu anlamda yazılacak çok konu ve detay var fakat genellikle pratiğe dayalı olacağı için sadece yüzeysel olarak size bazı adımlardan bahsettim.

Siz siz olun ticaret yapıyorsanız interneti görmezden gelmeyin!  Aksi halde müşterileriniz sizi Google’de arayıp bulamazlarsa paniğe kapılabilirler. 🙂

 

 

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someoneShare on Tumblr0Pin on Pinterest0Digg this
Makale kategorisine gönderildi Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*