VirtualBox ile Sanal Sunucu Kurulumu

1

 

Virtual-Box kişisel bilgisayarınızda ikinci bir bilgisayar oluşturmanıza yarar. Yani bilgisayarınız içinde bilgisayar oluşturursunuz. Aynı zamanda sunucu içinde sunucu da oluşturabilirsiniz. Örneğin Windows sunucunuz içerisinde bu program ile aynı anda bir kaç adet daha sunucu kurabilir hepsini aktif edebilirsiniz. Fakat bu durum sunucunuzun yavaş çalışmasına neden olabilir. Sunucu performansını etkilemeyecek şekilde sanal makinelerde oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde indirdiğiniz iso dosyalarını deneme amacıyla sanal makine oluşturarak deneyebilirsiniz.

VirtualBox’un içerisinde kuracağınız sistemi listesinden seçip önerilen ayarlarda makine oluşturabilirsiniz. Şimdi bir sanal makine oluşturup Centos linux dağıtımını kuralım. Programı ilk çalıştırmanızda yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Sol üst köşede ki yeni butonuna basın.

2Adı yazan yere kurmak istediğiniz dağıtımın adını yazında Türü ve Sürüm kısımları otomatik tamamlanacaktır. Bazı dağıtımlarda 64 bit seçeneği de olduğu için değişiklik yapmanız gerekebilir. Gördüğünüz gibi ben yukarıda ubuntu yazdım ve geri kalan otomatik tamamlanmış oldu. Centos yazınca da Red-Hat şeklinde tamamlanacaktır. Çünkü centos Red-Hat alt yapısını kullanan bir dağıtımdır. İleti butonuna basın.

3

Bellek boyutunu kişisel bilgisayarınızın durumuna göre değiştirebilirsiniz. Linux sunucular için 512 MB idealdir. Dilerseniz 1 GB da yapabilirsiniz. Ama unutmayın burada girdiğiniz RAM miktarı kendi bilgisayarınızın ramini kullanacaktır. Dolayısıyla makineyi çalıştırdığınızda bilgisayarınızın performansı etkilenecektir. İleri butonuna basın.

4

Bu ekranda ise sabit disk ayarlarını yapacağız. Buradaki ekrandan daha önce oluşturduğunuz sanal makinenin sabit disk dosyasını belirterek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yani önceki makinenizde kullandığınız ayarlar programlar olduğu gibi kullanmaya devam edersiniz. Oluştur butonuna basın.

5

Bu kısımda bir değişiklik yapmanıza gerek yok. VDI(VirtualBox Disk kalıbı) seçili olacaktır. İleri butonuna basın.

6

Değişken olarak ayrılan seçeneğini seçip devam edin. Bu seçenek ile sabit diskinizin boyunu daha sonra değiştirebilirsiniz. Sabitlenmiş boyut seçeneği ile oluşturduğunuz değerdeki sabit diskin boyutunu değiştiremezsiniz. İleri butonuna basın

7

 

 

Diskin boyunu burada belirleyeceğiz. Genelde standart olarak 8 GB şeklinde gelir. Ama kuracağımız sunucu için bu yeterli olmayabilir. Ben 200 GB kadar alan belirledim. Sizde bilgisayarınızın performansına göre bir alan belirleyebilirsiniz. Oluşturacağınız bu alan sabit diskinizden alınmayacağı için 2 TB kadar alan da oluşturabilirsiniz. Sabit disk dosyası ise bilgisayarınızda sunucu içerisinde yüklediklerimiz kadar alan kaplayacaktır. Oluştur butonuna tıklayın. 8

 

Sanal makinemiz artık kuruluma hazır. Dilediğiniz kadar sanal makine oluşturabilirsiniz.

Ubuntu Web Sunucusu kurmak için tıklayın.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someoneShare on Tumblr0Pin on Pinterest0Digg this
Linux kategorisine gönderildi Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*