Kusursuz Ubuntu Sunucu | Apache2, PHP, MySQL, ProFTPD, BIND, Dovecot, ISPConfig 3

En başından en son ayarına kadar bir solukta kurulabilecek bir ubuntu sunucu hazırlayacağız. Aşağıdaki linklerden size uygun olanı seçip indirin.

http://releases.ubuntu.com/releases/14.04/ubuntu-14.04-server-i386.iso

http://releases.ubuntu.com/releases/14.04/ubuntu-14.04-server-amd64.iso

İndirdiğiniz dosyayı cdye kaydedip ya da flash bellek kullanarak kuruluma başlayabilirsiniz. Kurulumun ilk ekranı aşağıdaki gibi dil seçimi sayfası olacaktır.

 

1

 

Bazı servisler türkçe ile sorun çıkarabilir (proftpd), bu yüzden sunucuyu ingilizce yükleyip, kullanmanızı tavsiye ederim. Zaten Türkçe’yi gerektirecek bir şey yapmayacağız, yani masaüstü uygulamasına geçmeyeceğimiz ve terminale de komutlarla çalışacağımız için Türkçe gerekli olmayacaktır. Enter’a basıp devam edelim.2

 

 

Install Ubuntu Server seçili iken enter’a basıp devam edin.
3

Kurulum dili ve sistemin varsayılan dil seçimi. Dediğim gibi ingilizce kalsın. Enter4Bulunduğunuz yerin konumunu seçip devam edin.

5

Burada tanımlamak isterseniz belli bir süre içerisinde ekranda gözüken işaretleri klavyeden girmenizi isteyecek ve tanımlamasını yapacak.Klavyemizi listeden kendimi seçeceğiz. No deyin enter’a basın.
7

Eğer ingiliz klavyesini kullanmak isterseniz enter’a basıp devam edebilirsiniz. Klavyeniz Türkçe Q ise, bu listede en alt kısımda Other seçeneğine gelin, açılan yeni listede Türkçe’yi seçip enter’a basın. Bir kaç soru daha soracaktır ama siz direk enterleyip geçin.
8

Kurulum bu aşamada kurulum yaptığınız CD’yi, donanımınızı, ağ ayarlarınızı, eğer sunucunuz bir DHCP sunucusuna bağlı ise onun için gerekli olacak ayarları denetleyecektir. 9

hostname kısmına server1, adınızı, ya da herhangi bir isim yazabilirsiniz. Bu kısım sunucunuzun adı olacaktır ve daha sonradan değiştirilebilir. 10

Oluşturulacak yeni kullanıcının tam adını girebilirsiniz. Ya da kısaca administrator, ya da isminizi yada soy isminizi ya da ikisini birden girebilirsiniz. (Root kullanıcısı değildir.)
11

Yeni kullanıcının giriş yapacağı kullanıcı adı, yine kafanıza göre bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz administrator, yonetici, vs… 12

Yeni kullanıcı için şifre girin. (123654, 123456 gibi basit şifreler yerine daha zor ve aklınızda kalacak bir şifre girin.)13

Girdiğiniz şifreyi onaylayın.
14

home dizinini şifrelemek ister misiniz ? Hayır şu anda gerek yok 🙂15

 

Zaman aralığının bulunduğunuz bölge için doğruluğunu soruyor. Doğru ise Yes, yanlış ise listeden seçmek için No’ya basın.

16

Geldik Disk bölümlemeye. Benim tavsiyem Guided – use entire disk seçeneğini seçmeniz, fakat ilerleyen günlerde bir hard disk daha takacağım, diyorsanız LVM burada işinize yarar, LVM bir çok hard diski tek bir diskmiş gibi kullanmanıza yarar. Yani 10 gb lık bir hdd’ye kurmuş olduğunuz linux sistemine, sunucunuza takacağınız 40 gb lık bir hdd ile birlikte toplam diski 50 gb olarak tek parça halinde yönetebilirsiniz. Siz dediğim gibi kullanılacak alanı vs hepsinin kurulum tarafından hazırlanmasına izin verip devam edin.

17

Burada da entera basıp devam edin. 18

Kurulum size değişiklik yapacağı hard disk birimini gösteriyor, Yes diyip devam edin.
20

Resimde yaptıkları ile ilgili bilgi veriyor. Onaylayıp devam edin.
21

Disk bölme işleminden sonra kurulum başlayacaktır.
22

Boş bırakıp devam edin.
23

Dosyalar yüklenmeye devam ediyor. apt ayarlanıyor… 24

Otomatik güncelleştirmeleri internet üzerinden hemen kurulum sırasında almak isterseniz Install security updates automatically seçeneğini seçin. Gerektiği zamanda sizin sunucunuz çalışır durumdayken size sormadan güncelleme yapabilir. Aslında bu durumda sunucumuzu kendimiz tam kontrol edemeyeceğiz.Dolayısıyla No automatic updates’i seçip devam edelim.

25

Burada kurmak istediğinizi seçebilirsiniz, bize burada LAMP, Mail, DNS Serverları lazım fakat dediğim gibi tam kontrol istediğimiz için sadece OpenSSH Server’i kuracağız. Bunu da putty ile uzaktan bağlanabilmek için kuruyoruz.

27

Kurulum devam ediyor, aşağı yukarı 10-15 dakika sürebilir.28

Bu seçeneğe evet diyoruz…
29

Kurulum Tamamlandı. Boot için kullandığımız CD’yi ya da usb belleği sistemden çıkarıp Continue’ ye bastığınızda sunucunuz yeniden başlayacaktır.

Artık Sunucumuzu hazırlayabiliriz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someoneShare on Tumblr0Pin on Pinterest0Digg this
Ubuntu kategorisine gönderildi Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
2 comments on “Kusursuz Ubuntu Sunucu | Apache2, PHP, MySQL, ProFTPD, BIND, Dovecot, ISPConfig 3
 1. Üveys dedi ki:

  Merhaba,
  Herşeyi birer birer uyguladım. İspconfig çalıştı godaddy’den domain yönlendirdim. Dns oluşturdum ftp ekledim. Ama site açılmıyor. Bu işlmlerden sonra yapmam gereken birşey var mı?

  • ilkserver dedi ki:

   FTP giriş yapabiliyor musunuz ? Sadece FTP oluşturmak yetmez. Kullanıcı, kullanıcıya bağlı Web sitesi de oluşturmalısınız.
   Ayrıca ISPConfig kullanım kılavuzuna bakmanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*