Ubuntu Web Sunucu Kurulumu | Apache, MySQL, PHP5 (LAMP)

Bu konuda anlatılanlarla kişisel bilgisayarınızda Virtual-Box yada vmWare programı aracılığı ile sanal bilgisayar oluşturup, yerel ağınızda web yayını yapabilen bir sunucu kurabilir ya da statik bir ip kiralayarak kuracağınız bu sunucuya ağ dışından alan adınız ile istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Kısacası web sitenizin sunucusunu kendi evinizde kendi kişisel bilgisayarınızdan yayımlayabilirsiniz. Aynı şekilde kullanmadığınız veya eskimiş bilgisayarlarınızı bu şekilde web sunucusuna çevirebilirsiniz. Bu sunucuya dışarıdan erişim için statik ip kullanmanız şarttır. Konu içerisinde hem statik ip hem dinamik ip ile nasıl kullanılacağı açıklanmıştır.

Önemli Not: Kişisel bilgisayarınızın tarayıcısından Virtual-Box ya da vmWare ile kuracağınız sunucuya ulaşabilmeniz için sanal sunucunun ethernet kartını köprü olarak ayarlamalısınız. Bunun için oluşturduğunuz makinenin ayarlarına girin. Ağ kısmında sekmesinde Şuna Takıldı : Nat seçili olan yeri Köprü bağdaştırıcısı olarak ayarlayın. 

Ubuntu kurulumu ile ilgili sıkıntı yaşayanlar şu konuya göz atabilirler. Kuruluma başlamadan önce yapacaklarımızın senaryosunu belirleyelim.

– SSH ve DHCP Kurulumu

– Network ayarlarının yapılması

– Linux işletim sisteminizin güncellenmesi (Ubuntu/Debian/Mint)

– MySQL Kurulumu

– Apache, phpmyadmin, PHP5 ve gerekli kütüphanelerin kurulumu

Burada adı geçen servislerin kurulumları Debian dağıtımı için de geçerlidir. Artık başlayabiliriz.

SSH sunucuya dışarıdan erişim sağlamak için gereklidir. Örneğin statik ip ile ayarladığınız sunucuya Putty ile giriş yapabilmek için gereklidir. Kurulumu için aşağıdaki komutu girmeniz yeterli olacaktır.

Kurulum tamamlandıktan sonra çalışma alanınızdan sunucunuza uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.

DHCP kurulumunu daha önce anlatmıştık. Buradan dhcp server kurulumu sayfasına ulaşabilirsiniz.

Network/Ağ Ayarları

Şimdi network/ağ ayarlarını yapalım. aşağıdaki komut ile ayarları yapacağımız dosyayı açalım.

Dosyanın içeriği aşağıdaki gibi olmalı;

Burada bizi ilgilendiren kısım eth0 olarak belirtilen alandır. eth0 internet kablosunun takıldığı ethernet kartını temsil eder. Burada statik ip yerine sunucunun otomatik olarak dhcp’den ip alması olarak ayarlanmış. Sunucumuza dışarıdan ulaşılabilmesi için statik ip nin şart olduğunu söylemiştik, statik ip için gerekli ayarları da bu dosyada yapacağız. Bu sefer içerik aşağıdaki gibi olmalı:

yani dhcp yazan kısmı silip yerine static yazıp ip bilgilerini şekildeki gibi giriyoruz. Buradaki Statik IP ‘yi 192.168.0.100 olarak gösterdik. Fakat bizim statik ip’imiz olmadığı için otomatik olarak dhcp sunucusundan almasını isteyerek devam edeceğiz.

Değişiklikleri kaydedip(ctrl+x ctrl+e tuş kombinasyonu) networking servisi yeniden başlatalım.

Bazen networking servisini yeniden başlatmak yeterli olmayabilir, işi sağlama almak için biz sunucumuzu reboot komutu ile yeniden başlatalım. Şayet statik ip ‘ye sahipseniz hosts dosyasını düzenlemeniz gerekecektir.

Dosyanın içeriğini aşağıdaki gibi düzenleyin.

dosyayı kaydedip kapatın ve aşağıdaki komutları girin

Bunlardan sonra ise sırasıyla

komutlarını girin. komut satırının altında ilkserver.domain.com yazısını görmelisiniz.

Network/Ağ ayarlarını yaptıktan sonra sunucumuzu güncelleyelim.

ile paket listelerini güncelleyelim. Güncellenen paketlerin uygulanması için aşağıdaki komutu girelim.

 MYSQL Kurulumu

Aşağıdaki komutu uygulayın

Kurulum sırasında mysql root için şifre girip onaylamanızı isteyecektir. Bu şifre sunucu root şifresi değildir! Kurulum tamamlandıktan sonra mysql servisi otomatik olarak başlayacaktır. Denemek için aşağıdaki komutu girin.

aşağıdakine benzer bir sonuç almalısınız.

Apache ve Apache Modülleri Kurulum ve etkinleştirme, phpMyadmin kurulumu, PHP5 ve kütüphanelerin kurulumu ve PHP5 yapılandırması

Bütün bu kurulumları tek bir komut ile kuracağız.

kurulum sırasındaki soruları aşağıdaki gibi yanıtlayın

Apache’nin suexec, rewrite, ssl, actions, ve include modüllerini aktif etmek için

Eğer webDav kullanacaksanız

komutlarını uygulayın. Şimdi de PHP tüm dosyalarının suPHP ile çalıştırılması için

komutuyla açıp <FilesMatch “\.ph(p3?|tml)$”> tagı ile başlayan </FilesMatch> ile biten satırın altına

satırını ekleyin. Dosyanın görünümü aşağıdaki gibi olmalı:

Dosyayı kaydedip kapatın ve apache yi yeniden başlatın.

Sunucumuz artık hazır durumdadır. Bundan sonra web sitenizi yükleyip yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Apache versiyona ve linux dağıtımınıza göre web sitenizin dosyaları farklı klasörde bulunabilir. Genelde /var/www dizini içerisinde tanımlı olarak gelir. Sonradan klasör değiştirilebilir. Nerede olduğunu öğrenmek için

komutu ile sites-available dizinine girin. ls komutu ile dizin içeriğini görüntüleyin. 000-default.conf dosyasını görmelisiniz. Metin editörü ile dosyayı açın.

Aşağıdaki satırları bulun

Görüldüğü gibi web sitenizin dosyaları /var/www/html dizini içerisinde bulunuyor.  Burada yapacağınız değişiklikten sonra apache2 servisini yeniden başlatmayı unutmayın. Şimdi sunucumuza kişisel bilgisayarımızdan erişmeyi deneyelim. Tarayıcınızın adres çubuğuna localhost, 192.168.0.100, ilkserver/(sunucu adı olarak tanımladığınız isim) yazıp enterleyin. Apache2’nin It’s Work sayfasını görüyorsanız yayın yapmaya hazırsınız demektir.

 

 

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someoneShare on Tumblr0Pin on Pinterest0Digg this
Genel kategorisine gönderildi Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*